Varant Nedir Nasıl İşlem Yapılır
borsa terimleri

Varant Ne Demektir Nasıl İşlem Yapılır

Varant Nedir? Varant Para Kazandırırmı? Varantın Riskleri Nelerdir?Hem riskten korunmak bununla birlikte risk almak isteyen yatırımcılar için önemli yatırım çeşitlerinden olan varant, kaldıraçlı bir araçtır. Ayrıca borsadaki sigorta ürünleri olarak isimlendirilir. Varant nedir ve nasıl işlem yapılır kısaca tanıyalım.

Yatırımcıların dikkatini çeken ve birçok ferdin hakkında fazla bilgiye sahip olmadığı varantlar, aslında mantığı kavrandığında iyi bir seçenek olabilen yatırım enstrümanlarıdır. Öncelikle bilinmesi ihtiyaç duyulan en önemli şey, varantların riskli yatırım çeşitleri olmasıdır. Çünkü varantlar, bir seans içinde yatırım yapılan paranın hepsini kaybedebileceğiniz ve çok daha fazlasını kazanabileceğiniz yatırım çeşididir.

Varant’lar, yatırımcılar için iyi bir seçenek ve yatırım aracı olmasına rağmen, hisse senedi ve dövizlere daha çok risk ihtiva eder. Ek olarak, vade sonuna daha çok gün olan ve kârdaki varantların seçilmesi, yatırımcıyı etkileyen risk açısından oldukça önemlidir. Bu durumda olan varantlar vade sonuna az zaman kalmış olan varantlara bakılırsa daha az risk taşımaktadır. Yapılması gereken, varantlara yatırım yapılmadan önce çok iyi incelenmesi gerekir.

Varant’lar ve önemli özellikleri; belirlenmiş olan fiyattan, belirlenmiş bir zamana kadar, dayanak varlık için alış ve satış yapılmasıdır. Ayrıca hak verilmesine rağmen, yükümlülük getirmezler. Kısaca yatırımcı söylediği fiyat karşılığında dayanak varlığı yada göstergeyi, alma veya satma hakkına haiz olur. Vade sonucunda bu hakkı kullanma veya kullanmama hakkı bulunmaktadır.

Varantların Önemli Özellikleri Nelerdir?

Yatırımcıların varant yatırımını kullanmalarının bazı nedenleri bulunmaktadır. İlk tercih sebebi olarak, hisse senedi, emtia ve dövizlerle kaldıraçlı işlem yapılabilmesi gelir. Ayrıca hem artan ve hemde düşen piyasalardan kar etmek isteyen yatırımcılar, varantları kullanırlar. Hisse senedi yatırımlarını belli zamanlar için korumaya çalışmak için de kullanırlar. Bu sebeble tercih edilen sermaye piyasası yatırım araçlarıdır.

Varantları Yatırımcılar Neden Tercih Etmektedir?

Başka yatırım enstrümanları arasında varantların bazı dezavantajları vardır. Bunları şu demek oluyor ki; klasik yatırım çeşitleri arasında, farklı hareket etmeleri, vadelerinin zaman kısıtlı olması, zaman değeri kavramı ve çok fazla kaldıraç kullanılması olarak açıklayabiliriz.

Varantların en önemli dezavantajı, yatırımcıların alışık olduğu klasik yatırım çeşitlerinden ayrı olarak hareket etmesidir. Bu sebeble hepsini tanımadan işlem yapılmamalıdır. Ayrıca başka bir dezavantajı, varantların vadelerinin sınırlı olmasıdır. Vade nihayetinde kullanım eğer olmazsa varantlar sonlanmakta ve verilen hak sona ermektedir.

Varant Çeşitleri Hangileridir?

Varantlar Çeşitleri Nelerdir; Varant fiyatlarına göre 3 çeşit, kullanım hakkına göre 2 çeşit, yapılan işleme gore 2 çeşittir. Ayrıca dayanak varlığa nazaran de varant çeşitleri vardır. Bunlar kendi arasında Endeks, hisse, döviz ve emtia varantları olarak 4’e ayrılır.

  1. Yapılan İşleme Göre Varantlar; Varantlar meydana getirilen işleme nazaran alım ve satım olarak 2’ye ayrılırlar. Alım varantları, dayanak varlığın fiyatının yükseleceği düşünüldüğü vakit alınan türdür. Yatırımcıya, vadede dayanak varlığı alma hakkı verirler. Dayanak varlığın zamanı son bulduğunda, değerinin kullanım fiyatından büyük olursa kullanım gerçekleşir.
  2. Kullanım Hakkına Göre Varantlar ; Amerikan Varantlar ve Avrupa Varantlar olarak adlandırılır. Amerikan Varantlar; her zaman alım satım yapılabilen, Avrupa Varantlar ise vade sonunda işlem yapılabilen varantlardır.
  3. Fiyatlarına Göre Varantlar; Bu varant grubu 3 çeşide ayrılmaktadır. Karda (ITM) , Başa Baş (ATM) , Zararda (OTM) olarak isimlendirilirler.

Varantlar Nasıl Alım Satım Yapılmaktadır?

Varantlar, bazı önemli fark haricinde hisse senetleri gibi alım satım yapılırlar. Başka bir özellik ise, varantın ihraç eden kurumdan alış yapılmasıdır. Hisse senedi, satış icra eden farklı bir yatırımcıdan alınır. Başka bir fark, hisse senedi varanta mevzu olan bir üründür. Dayanak varlıkta hisse senedinin fiyatında istenile değişikliğe göre alım yahut satım hakkına sahip olunacak varant alınır.

Varantlarda Takas İşlemi Nasıl Yapılır?

Varant işlemlerinde diğer önemli konulardan biride takas ve dönüşüm işlemidir. Takas, alım ve satımı borsada oluşan varantların ve yapılan işlemlerin karşılığı olan nakdin yatırımcıların hesapları arasındaki değişimi oluşturur. Dönüşüm ise oluşan hakkın kullanımı sırasında yapılan işlemleri oluşturmaktadır.
Takas işlemleri, aynı hisse senetleri gibi, T+2 gününde, BIST pay Piyasası takas işlemleri ve düzenlemeleri gibi işleyiş esasları içerisinde gerçekleşmektedir.

 

Bir cevap yazın