Genel

Türkiyede Uçmak için en mükemmel yer

Türkiyede Uçmak için en mükemmel yer

Türkiyede uçmak için en mükemmel yer lerden olan, Şahinkaya Kanyonu, Samsuna bağlı olan Vezirköprü ilçesinde bulunmaktadır. Türkiyedeki bu doğa üstü harika yeri, @baskadunyalardavar instagram hesabının sahipleri gezdi.

Şahinkaya Kanyonu Nasıldır

Şahinkaya Kanyonu Nasıldır

Vezirköprüde bulunan Şahinkaya Kanyonu, Türkiyenin ikinci en büyük kanyonu konumunda. Adını henüz fazla duyuramayan Şahinkaya Kanyonu, son zamanda yapılmış olan etkinlik ve festivallerde oldukça rağbet edilen yer oldu. Özellikle sosyal medyada popüler olmaya başlayan Vezirköprü Kanyonu, paylaşılan resimleriyle kendine hayran bırakıyor. Son yıllarda Uçmak istenilen en güzel yerlerden biri konumuna gelmiş bulunmaktadır.

Şahinkaya Kanyonu Uçuşu Nasıl Yapılır

Şahinkaya Kanyonu Uçuşu Nasıl Yapılır

Kızılırmak nehri üzerinde yer alan ve çok uzun ve çok dar bir geçit olmasıyla insanlarda hayranlık uyandıran bir konuma sahiptir. Yüksek kayalardan aşağıya suya kadar olan mesafesi 325 metre, suyun derinliği ise korkulacak kadar derin tam 80 metre. Kanyon o kadar etkileyici bir özelliğe sahipki, yolculuk esnasında tekne nokta kadar ufak gözükmektedir.

Şahinkaya Gezisi En Güzel Görüntüleri

Şahinkaya Gezisi En Güzel Görüntüleri

Yıllarca kayaların aşınması haliyle meydana gelmiş ve Altınkaya barajından su verilmesiyle, Şahinkaya Kanyonu su ile dolmuştur. İzlediğiniz zaman hayran kalacağını bu doğa üstü harika yer, yılların getirmiş olduğu bir güzelliktir. Şahinkaya Kanyonuna su verilmesiyle birlikte başlamış olan tekne gezileri, kanyonun ünlenmesi için oldukça etkili olmuştur. Şu an hala istediği kalabalığı popülerliği bulmamışken, gidip sakin zamanda gezip görmenizi öneriyoruz.

Şahinkaya Gezisi Tanıtanlar

Şahinkaya Gezisi Tanıtanlar

Gezmeye gittiğinizde mutlaka kanyonun iç taraflarını gezmeyi ihmal etmeyin. Kanyonun iç tarafında muhteşem manzaraları rahatca görerek fotoğraf veya video çekimi yapabiliyorsunuz. Gitmişken çıplak gözle seyretmenin zevkine mutlaka varınki uzaktan izlemenin son derece yanlış olduğunu, arada dağlar kadar fark olduğunu anlayın.

Şahinkaya Tekne Gezisi Görüntüleri

Şahinkaya Tekne Gezisi Görüntüleri

Şahinkaya Kanyonu tekne gezisi, yaklaşık 1 saat sürmektedir. Tekne gezisinde suyu ve güzellikleri görünce hemen suya dalmak istiyor insan ama boğulma olaylarının oldukça sık olması nedeniyle suya girmek yasaklanmış durumda. Tekne gezisinde boylu boyunca göğe yükselmiş kayalıkların, o muhteşem görüntüsüne hayran kalıyorsunuz.

Şahinkaya Kanyonu Paraşüt Gezisi

Şahinkaya Kanyonu Paraşüt Gezisi

Şahinkaya kanyonunda neler yapılabilir ; En önemlisi üzerinizdeki baskıyı stresi tamamen atıyorsunuz. Paraşütle atlamanın zevkine varıyorsunuz. Burada yapılan, Trekking ve doğada yapılan koşu geziye ayrı bir heyecan katıyor. Tırmanmayı seviyorsunuz tam aradığınız yer burası, oldukça heyecan verici spor etkinliklerine katılın ve ne kadar mantıklı karar verdiğinizi anlayın. Şayet sporu sevmiyor ve sporcuda değilseniz, piknik yapıp fotoğraf çekerek ve tekne gezisine katılarak eğlence dolu vakit geçirebilirsiniz.

Şahinkaya Kanyonu Trekking ve Tırmanma Görüntüleri

Şahinkaya Kanyonu Trekking ve Tırmanma Görüntüleri

Şahinkaya kanyonu o kadar güzelki harika manzaraların yer eldığı fotoğraflar ve videolar çekebilirsiniz. Enerjik bir yapıya sahipseniz en güzel manzaraları yükseklere tırmanarak yapabilirsiniz. Şahinkaya Kanyonuna nasıl gidilir, sizlere kısaca birde yol tarifi yapalım. Samsun ilimizin Vezirköprü ilçesine ulaşıyoruz. Vezirköprü ilçesinin Kuruçay köyünde bulunan Şahinkaya Kanyonuna toplu taşıma taşıtı bulunmuyor. Hemen Yolcu360 tan araç kiralayarak yolculuğa başlıyoruz. Vezirköprüden sonra sırasıyla, Adatepe, Oymaağaç sonra Türkmen köylerini geçerek Şahinkaya Kanyonuna varıyoruz.

Şahinkaya Kanyonu Festivalleri

Şahinkaya Kanyonu Festivalleri

 

Bir cevap yazın