Trend değişim indikatörü
Teknik Analiz Bilgileri

Teknik Analizde Trend Değişmeden Nasıl Tespit Edilir

Teknik Analiz kullanırken en önemli tespitlerden biri Trend değişmeden tespit etmektir. Trend teknik analiz kullananların en güçlü dostudur. Trend değişmeden önce tespit etmek kazanmanız için çok önemlidir. Trend hem sonu olan hemde başlangıcı olan hareket işlemleridir. Trend harektelerini tespit etmek çok iyi takip ve inceleme gerektirir.

Trend yönleri hareketlerle karşımıza çıkar. Belli bir yöne hareket başladığında, devamı gelirse trend değişim yönü belli olur. Trendin son bulması veya yönünü tespit etmek bazen profesyonel kişiler tarafından bile tespit edilememektedir. Çünki trendler çoğu zaman düzeltme hareketi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünyada ünlü trader analist John Bolliger, bir traderin ömrü boyunca ancak 2 kere trendin başlangıç ve bitiş noktasından işlem gerçekleştireceğini söylemiştir. Önemli olan trendin başlangıç ve bitiş noktalarını tespit etmek değil, trendin başlangıç ve bitiş noktalarına yakın yerlerden trende giriş yapmaktır.

Trend değişim indikatörü hangisidir
Trend değişim indikatörü
Trend başlamadan nasıl tespit edilir

Krizlerde yükseliş trendi devam ederken bile sert düşüşler meydana gelebilmektedir. Trendler sonsuza kadar etmez, bazı zamanlar yönü belirlenemez hareketler meydana gelebilir. Yön belirsizliği olduğu zamanlar trend dönüşünü tespit etmek çok önemlidir.

Trend değişim zamanlarını önceden tespit etmek için osilatörler kullanılabilir. Osilatörler içinde en fazla kullanılanlar, Macd, RSI ve Stochastic’tir. Trend takibinde dikkat etmeniz gereken, analiz yaparken trendi bir süre sonra sinyal veriyor olmalarıdır. Osilatörler trend göstergesiyle beraber olduğu zaman, uyum sağlarsa daha kesin sonuçlar vermektedir.

RSI göstergesi 30 seviyesi altından dönüş oluşturmuşsa, düşüş trendi bitip dönüş trendinin başladığını göstermektedir. RSI göstergesi 80 seviyesi üzerinden aşağı dönmüşse yükseliş trendinin bittiğinin ve dönüş trendinin başladığının habercisidir. Diğer trend analizi için kullanılan indikatörler ile uyumlu çalışmışsa daha kesin sonuçlar vermektedir.

Teknik analizler sadece dönüş tespiti için kullanılmaz. Geçmiş hareketler izlenir, belli zamanlarda, aylarda ve mevsimlerde oluşan hareketler izlenir. Trend değişimini etkileyen faktörler tespiti oldukça zorlaştırmaktadır. Trend değişimini önemli gelişme ve haberler, ekonomik takvim açıklamaları değiştirdiği için kesinlikle takip edilmelidir.

Bir cevap yazın