Spekülatör ve Manipülatör ne demektir
borsa terimleri

Spekülatör ve Manipülatör Ne Demektir

Spekülatör kimlere Nedir?

Hisse senetleri ve menkul kıymetleri ucuza alıp, ileri tarihlerde, almış fiyatdan daha yüksek fiyata satmayı hedefleyen kişidir. Spekülatör, menkul kıymetleri en ucuz zamanda alır ve zirveye ulaştığında  satar. Alış fiyatı satış fiyatına göre ucuz olduğu için spekülatör kar eder. Satış fiyatı almış olduğu fiyattan düşük ise spekülatör zarar eder. Burda konumuza açıklık getirecek olursak spekülatör ucuza alıp pahalıya satan kişiye denir.

Spekülasyon bilmeyen kişilere suç gibi gelebilir. Spekülasyon tam aksine suç değildir.Herkes ucuza alıp pahalıya satmak için uğraşır.

Manipülatör Nedir?

SPK tarafından açıklanıp yayınlanmış olan  iki çeşit tanımlama vardır. “Hisse Senedi Piyasasında Manipülasyon” konusunu açıklarsak.
1-Manipülasyon: İnsanları yol gösterip aldatarak , menkul kıymeti almak veya satmak için yönlendirmeye veya menkul kıymetin fiyatını hareketsiz olarak tutmaya yönelik hareketlere denir.
2-Manipülasyon: Menkul kıymet piyasasında alış ve satış ,talebinin fiyatlarının serbest olmayarak kasıtlı olarak, engellenmesidir.Spekülatör ile karşılaştırma yaparsak manipülasyon bir suçtur.

 

Bir cevap yazın