temmettü getirisi yüksek hisse senetleri
Ekonomi ve Finans Haberleri

Son Yıllarda Temettü Getirisi Yükselen Hisse Senetleri Hangileridir?

Son Yıllarda Temettü Getirisi Yükselen Hisse Senetleri Hangileridir?

Son yıllarda temettü verimi artan hisse senetleri, kazandırmaya devam ediyor. Yatırımcılar uzun zamanda temmettü getirisi yüksek karlı, hisse senetlerine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu sene temettü getirisi yükselen hisse senetleri %30 un üzerinde kar verdi.

Yatırımcılar artık hisse senedi seçimi yaparken, uzun zamanda ne kadar temettü dağıtacağı hakkında bilgi alıyor, seçimlerini ve kararlarını ona göre veriyor. Yatırımcılar temettü getirisi ile kar ederken aynı zamanda hisse senedinin fiyatının yükseleceğinin hesabınıda yapıyor.

Hisse senedinin yıllık vereceği temettü, satın aldığınız bir mülkün kira getirisi gibi düşünülmekte. Ayrıca hisse senedinn fiyatının yükseleceğinide düşünürsek ne kadar karlı bir yatırım olduğunu hesaplayabiliriz.

Karlı temettü verecek olan hisse senetleri ni tespit etmek için, şirketlerin önceki dağıttığı temetü oranları nı incelememiz gerekiyor. İncelerken son yıllardaki temmetü verimine bakarak bir grup oluşturmalıyız. Sonuçta geçmişini incelediğimiz hisse senetleri günümüze kadar temettü vermeye devam ediyorsa mutlaka çalışıyor ve kar ediyordur. Ayrıca her yıl temmetü verdiği miktarı artırmışsa, sürekli büyüme gösterdiği anlamını çıkarabiliriz.

Son Yıllarda temettü getirisi artan ve Elli Milyon üzeri kar açıklayan, 12 hisse senedi bulunuyor. Bu şirketleri sıralarsak, Alarko, Bim, Erbosan, Borusan, Froto, Koç, Şişecam, Tekfen, Vestel, Gimat, Alkim ve Trakyacam  olarak sıralanıyor.

temmettü getirisi yüksek hisse senetleri

1. FORD OTOSAN
İlk sırayı bu sene en fazla temettü dağtan şirket, Ford Otosan oluyor. Ford Otosan bu sene vermiş olduğu temettü miktarı 1,2 milyar. Yaklaşık Beş sene öncesine,  400 milyon TL kar dağıtan Ford Otosan, şu an temettü miktarını 3 katlamış durumda.

2. ŞİŞECAM VE TRAKYACAM

En fazla temettü veren şirketler arasında Şişe Cam, 400 milyon TL kar verirken, Trakya Cam,  170 milyon TL kar dağıtıyor. Hisse senetlerinin karına bakacak olursak, Trakya Cam bu sene kasım ayına kadar 8,69 prim yapmış durumda.  Şişe Cam değer kaybına uğrayarak %15,18 zarar ettiriyor.

Hisse senetlerine yatırım yatırım yapılarak para kazanmak için şirketlerin mutlaka geçmişten gelen kar ve zararlarını inceleyip kara veriniz. İlerleyen zamanlarda para kazanmanız için şirketlerin yatırımlarını ve gerçek değer fiyatlarını gözden geçirip, geçerli fiyat gerçek fiyattan düşükse yatırım yapmaya özen gösteriniz. Temettü getirisi yükselen hisse senetleri yazımızın sonuna geldik hoşcakalın…

 

Bir cevap yazın