majör ve minör pariteler hakkında detaylı bilgiler
forex

Piyasalarda İşlem Gören Pariteler Hangileridir?

Piyasalarda İşlem Gören Pariteler Hangileridir?

Piyasalarda işlem gören pariteler hangileridir? yazımızda konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Yabancı para birimlerine döviz adı verilir ve bu para birimlerinin birbiri cinsinden değeri parite olarak adlandırılır. Parite denilince bir dövizin farklı bir döviz cinsinden değeri akla gelir. Dolayısıyla da piyasada dövizler çiftler halinde yani parite şeklinde işlem görür ve yatırımcılar hareketlerini buna göre yapar. Piyasalarda işlem gören pariteler doğru tercih edildiğinde, yatırımcıların kazançları yükselmektedir.

Majör ve Minör Para Birimleri

Piyasalarda işlem gören para birimlerinden bazıları bir adım öndedir. Gerek ülkelerinin gelişmişlik seviyesi gerekse de işlem hacmi ile diğerlerinden ayrılan bu para birimleri majör olarak adlandırılır ve bunların sayısı 7’dir. Diğer para birimleri ise minör olarak adlandırılır ve bunların işlem hacmi daha az olduğu gibi ülkeleri de nispeten daha küçük kabul edilebilir.

Majör Pariteler

Piyasalarda işlem gören pariteler kendi içinde ikiye ayrılabilir. Majör para birimlerinin oluşturduğu majör pariteler, diğerleri ise minör pariteler olarak adlandırılmaktadır. Majör paritelerin piyasalardaki toplam işlem hacmi yüzde 85 oranındadır ki bu olağanüstü bir rakamdır. Bu pariteler şu şekildedir:

  • EUR / USD
  • USD / CHF
  • GBP / USD
  • USD / JPY
  • AUD / USD
  • USD / CAD

Majör pariteler yatırımcılara çok kazandıracak diye bir husus yoktur. İşlem hacmi çok fazla olmasına rağmen yatırımcıların burada işlem yaparken dikkatli olması gerekiyor. Dünya çapındaki süper devletlerin para birimleri bu pariteler içerisinde olduğu için yatırımcıların tüm dünya piyasalarını takip etmesi gerekiyor. Çünkü bunlardan herhangi birisindeki ani değişim diğer pariteleri de etkiler.

EUR/USD paritesini etkileyen unsurları örnek olarak göstermek gerekirse burada Amerikan Merkez Bankası (FED) ve ekonomi verileri etkili olmaktadır. USD/JPY paritesinde ise Japonya’dan gelen veriler daha etkilidir. Japon ekonomisinin ihracata dayanması ve hükümetin de buna zaman zaman müdahale etmesi burada ciddi bir dalgalanma meydana getirir.

Minör Pariteler

Piyasalarda işlem gören pariteler içerisinde düşük bir orana sahip olmasına karşın doğru yatırımlar ile buradan da ciddi gelirler elde edilebilir. Çok fazla işlem gören minör paritelerden bazıları şunlardır:

  • NZD/USD (Yeni Zelanda doları /Amerikan doları)
  • SGD/USD (Singapur doları /Amerikan doları)
  • ZAR/USD (Güney Afrika Cumhuriyeti Randı /Amerikan doları)

Bir cevap yazın