Öğrenciler Kredi Alabilmek İçin Nereye Başvurmalı
Genel

Öğrenciler Kredi Alabilmek İçin Nereye Başvurmalı

Öğrenciler Kredi Alabilmek İçin Nereye Başvurmalı?

İlk bakışta öğrenciler kredi vermek için güvenilmez bir sınıfta gibi düşünülse de, modern çağdaş banka sayısı arttıkça ve banka işlevleri çeşitlendikçe daha çok müşteriye hizmet verme gayesiyle bankalar, öğrenciler için de çeşitli hizmetler geliştirme çalışmalarına başlamış bulunmaktadır. Bu kapsamda, başta eğitim kredisi olmak üzere öğrencilere özel olarak yeni kredi paketleri geliştirilmekte ve hizmete sunulmaktadır.

 

En Önemli Koşul 18 Yaşını Doldurmuş Olmak

18 yaşını doldurmuş her öğrenci, diğer çeşitli şartları da yerine getirmesi koşuluyla çeşitli kredilere başvurabiliyor.

 

Gelir Belgesi Beyanı

Tabi diğer tüm kredilerde olduğu gibi, öğrenci kredilerinde de gelir belgesi beyanı olmazsa olmaz kategorisinde. Çünkü bankalar verdikleri kredilerin geri ödenip ödenmeyeceği konusunda ikna olmazlarsa kredi paketi müşteriye tanımlanamaz. Yine de gelir belgesi öğrencileri korkutacak bir şey olmaktan çıkalı çok oldu, çünkü çalıştığınız iş part time bile olsa bankalar büyük oranda bu konuda sorun çıkarmıyor.Bunun dışında eğer çalışmıyorsanız ve herhangi bir kira geliriniz varsa, bu da gelir belgesi kapsamında kabul ediliyor ve öğrenciye kredi alma önündeki engeliniz kalkıyor.

 

Faiz Konusunda Kolaylık Sağlayan Bankalar Türkiye’de Var Mı?

Faiz oranları, ihtiyaç, eğitim ve diğer öğrenci özel kredileri kapsamında değişse de tamamen faizsiz olarak öğrenciye kredi veren banka Türkiye’de henüz bulunmamaktadır. Yine de, tüm bankaların kredi paketleri ayrı ayrı incelenip en uygun faiz seçeneğini saptamakta fayda var.

 

KYK Kredisi De Bu Kredilerden Biri

Devlete bağlı Kredi Yurtlar Kurumu’nun başvurular üzerine ihtiyaç temelli olarak seçtiği öğrencilere verdiği burs/kredi imkanları da ayda güncel olarak 470 tl olmak üzere en az 4 yıl süreyle öğrenciye ödeme yapmayı vadediyor. Öğrenci, mezun olduktan 2 yıl sonraya kadar, hatta eğer yüksek lisans ve/veya doktora yapıyorsa bu eğitim süreçlerinin de sonuna kadar borcunu erteletebilme hakkını elinde tutuyor.

 

Peki Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Öğrencilerin kredi için başvuracağı tüm bankalar, farklı şart ve paketleri bulunduğu unutulmaması gerekmesiyle beraber, aşağıda listelendiği şekildedir:

Halkbank, QNB Finansbank, Yapıkredi, Şekerbank, DenizBank, Ziraat, Garanti, İş Bankası.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın