Kripto paraları nasıl koruruz
Genel

Kripto Paraları Nasıl Koruyabiliriz?

Kripto Paraları Nasıl Koruyabiliriz?

Kripto paralar sahip olduğu teknoloji ile pek çok insanı heyecanlandırsa da akıllara güvenliğin nasıl sağlanacağı sorusunu getirmektedir. Teknoloji giderek ilerlemekte ve pek çok şeyi mümkün kılmaktadır. Bu gelişmeler hem olumlu hem olumsuz anlamdadır. Hack saldırıları kripto para için sorun oluşturmaktadır. Bu sorunlara karşı şu önlemleri alarak güvenlik sorunu aza indirgenebilir.

 

Çevrimdışı Cüzdan Kullanın

Kripto paralar yapıları gereği internet üzerinden alım satım gibi transfer işlemleri gerçekleştirmektedirler. Bu durum günümüzde gelişen teknoloji ile hacker saldırılarını ortaya çıkarmaktadır. Kişinin haberi dahi olmadan cüzdanındaki paralar transfer edilebilmektedir. Bu tür siber saldırılarla karşılaşmamak için kullanılabilecek etkili yollardan biri çevrimdışı cüdan edinmektedir. Çevrimdışı cüzdanlar kâğıt, donanım, usb gibi çeşitlere ayrılmaktadırlar. Kişi bu cüzdanlardan kendisine uygun olan cüzdanı seçer ve kripto paralarını bu cüzdanlarda muhafaza ederse, hack saldırılarına karşı önemli bir önlem almış olur.

 

Parayı Dağıtın

Bu önlem ise elde bulunan kripto paraların farklı cüzdanlara paylaştırması mantığına sahiptir. Kişi elinde bulunan paraları çevrimiçi veya çevrimdışı cüzdanlara isteğine göre paylaştırır. Paylaştırma sırasında yüklenecek miktarın az olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede cüzdan herhangi bir hack saldırısına maruz kaldığında kayıp az olacaktır. Bir başka yol ise paranın büyük kısmını çevrimdışı cüzdanlarda saklamak, işlem yapacak miktarda az bir kısmı ise çevrimiçi cüzdanda muhafaza etmektir. Bu yolla çokça hack saldırılarına maruz kalan çevrimiçi cüzdanlarda potansiyel kayıp miktarı azaltılmış olur.

 

Cüzdan Bilgilerini Yedekleyin

Bu madde ise cüzdanlar başlangıçta oluşturulurken kişiye verilen şifrelerin ve anahtarların saklanmasını kapsar. Bu bilgiler güvenli ortamlarda saklanarak herhangi bir unutma veya başka durumlarda cüzdana erişimi sağlayacaktır.

 

Güncel Olun

İnternete sürülmüş cüzdan ve uygulamalar kullanımlar doğrultusunda güncellenmektedir. Bu güncellemeler ile cüzdanlardaki güvenlik zaafiyetleri giderilir ve cüzdan kullanışlı hale getirilir. Cüzdanda bulunan paranın güvenliği için güncellemelerin aksatılmaması ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

 

Dikkatli Olun

Günümüzde hack faliyetleri çeşitli uygulamalar kullanılarak yapılmaktadır. Bu sebeple internet ortamında gezerken dikkatli olmak gerekmektedir. En çok hack faaliyetlerinin yapıldığı uygulamalar şu şekildedir: Mailler saldırı için kullanılan yerlerden birisidir. Tanımadığınız kişilerden ya da uygulamalardan gelen maillerin açılmaması gerekir. Bu mailler ile kişinin mail ve bilgisayar bilgilerine sızılabilmektedir. Bir başka uygulama ise bilinmedik, güvenliğinden kuşku duyulan sitelere girmemektir. Yine bu siteler aracılığı ile de kişinin bilgileri hacklenebilmektedir. Telefon ya da bilgisayardan bilinmeyen dosyalar ve uygulamalar indirilmemelidir. İndirilen bu dosya ve uygulamalar aracılığıyla karşı tarafa güvenlik zafiyeti oluşturacak izinler verilebilmektedir.

 

Borsada Para Bulundurmayın

Borsalar aracılığıyla hesap açılıp kripto para alımı yapılabilmektedir. Bu alım sonucunda paranın bulunduğu cüzdan bilgilere borsa tarafından kaydedilmektedir. Yani paranın güvenliği kişilerin sorumluğundan çıkıp borsaya geçmektedir. Herhangi bir şekilde borsa batar veya hack saldırısına maruz kalırsa paranın kaybedilme olasılığı yükselmektedir.

 

Cüzdana Ulaşımı Zorlaştırın

Hackerlerin en rahat ulaşabildiği cüzdanlar giriş için herhangi bir koruma kalkanı oluşturulmamış cüzdanlardır. Bu cüzdanların ya tek onay aşaması vardır ya da hiç şifre belirlenmemiştir. Hack sorununu aza indirgeyebilmek için cüzdanların eposta, sms, multi imza(ortak hesaplardaki herhangi bir transferde diğer kişinin de onayının alınmasını kapsar), 2f kimlik doğrulaması gibi aşamaların aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın