Hard Fork Nedir, Soft Fork Nedir
Kripto Para Bilgileri ve Haberleri

Kripto Para Forku (Çatallaşma) Nedir

Kripto Para Forku (Çatallanma) Nedir

Kripto paralara olan ilginin giderek artmaya başladığı dönemlerdeyiz, Btc ile tanınmaya başlayan kripto paralar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız için sizleri bilgilendirmek için araştırmalarımız sürekli güncel olarak devam etmektedir. Yeterli bilgi sahibi olmadığımız kripto para forkları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Fork Nedir, Fork Neden Yapılır

Farklılaştırma ve çatallanma olarak adlandırılan Fork, iki farklı çeşitlenmenin meydana gelmesi halidir. Örnek olarak Ethereum ve Ethereum Classic kripto paralarının Fork yapılanmasıdır. Geçici olarak yapılan forklar bazı zamanlarda sürekli işlem görebilirler. İşlem yapmaya devam edenler iki farklı kripto para olarak piyasada yerini almış olur. Bitcoin çatallanmasını örnek verecek olursak, Bitcoin ve forku Bitcoin Cash iki ayrı para olarak işlem görmektedir.

Fork (Çatallanma) Niye Yapılır

Sanal para piyasasında, çatallaşma yapılmasının çeşitli nedenleri vardır. Sanal paralarda güncelleme istenildiği zaman, fork yani çatallanma yapılmaktadır. Çatallanma çeşitleri, Soft Fork ve Hard Fork olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hard Fork Nedir, Neden Yapılır

Hard Fork yapılmasının nedeni olarak, koinlerin güncelleme işlemleri uyumsuz olursa Hard Fork yapılmaktadır. İki ayrı sürüm meydana geldiği için, bu sürümler arasında oluşan uyumsuzluk sonucu Hard Fork işlemi yapılmaktadır. Hard Fork Türkçe karşılığı, sert çatal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Soft Fork Nedir, Neden Yapılır

Soft Fork nedir kısaca açıklarsak, geçerliliği olan işlemlerin geçersiz hale gelip, Soft Fork yapılarak geçmiş işlemlerin tekrar uyumlu hale getirilip işleme alınması halidir.

Hard Fork ve Soft Fork Yatırımcı İçin Faydalımıdır

Kripto Para Forkları yatırımcıya faydalımıdır; Forklar yatırımcılar için ne fayda sağlamaktadır, mutlaka araştırıp yatırım kararını ona göre vermeliyiz. Örnek verecek olursak dünyada en fazla işlem hacmine sahip olan Bitcoin, fazla işlem yapıldığı için hızının düşmesi sebebiyle fork yaptı ve Bitcoin Cash piyasaya çıktı. Yatırımcıların elinde ne kadar Bitcoin varsa, Fork sonrası o kadar Bitcoin Cash yatırımcılara verildi.

İlk piyasaya çıktığı zamanlarda fazla ilgi görmeyen Bitcoin Cash, sonradan yatırımcıların ilgisini çekerek hızla yükseldi ve Bitcoin fiyatının 19 bin dolarlara kadar çıkmasına sebeb oldu. Dikkat edilmesi gereken, bütün forklar yatırımcı açısından başarı ile sonuçlanamaz ve zararda edebilirsiniz. Zarar etmeden önce iyi araştırma yapılıp karar verilmelidir.

Bir cevap yazın