Kar Payı Alma Temettü Nedir
borsa terimleri

Kar Payı Alma (Temettü Nedir?)

Temettü Nedir Nasıl Alınır

Bir işletmede ortakların, şirketin elde ettiği kardan pay alma hakkı vardır. Alınacak olan karpayı hakkına temettü denilir. Şirketler çıkartılan hisse senetlerinden, ortak olanlara sağladığı haklardan birisidir. Temmettü almaya hak kazanan ortaklar, şirketin elde ettiği kardan paylarını alırlar.Ortakların ne kadar karpayı alacağı elinde bulunan hisse senedine göre belirlenmektedir.

Hisse senetlerine yatırım yapıldığı müddetçe ortaklar karpayı alır. Şirketler yıl sonu bilançosu, temettü oranlarını belirlemektedir. Yatırımcının alacağı kar payı, şirketlerin yıllık net dönem karına göre belirlenir. Elde edilen kardan vergiler ve giderler çıkarılır ve sonra kalan kısmın, % 20’sinden az olmamak şartıyla yatırımcısına dağıtılması olayına “temettü dağıtımı” denilmektedir. Temettü dağıtım kararı, yönetim kurulunun teklifi ile şirketin genel kurulunda alınmaktadır.

Temettü dağılımı 3 aşamalı şekilde yapılabilir. Yatırımcıların elinde bulunan hisse senedi sayısına karşılık gelen kar hisse senedi olarak verilebilir veya elden nakit olarak verilebilir. Üçüncü şekilde ise bu ikisinin karışımı şeklinde olmaktadır. Bu karlar, yılsonu bilançoları ile gündeme gelirler. Uzmanlar ise orta ve uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların bu tür şirketleri takip etmelerini belirtiyor. Sürekli kar eden ve karını istikrarlı bir şekilde yatırımcıları ile paylaşan şirketleri tercih etmeniz gerekiyor. Uzun vadede kazandıran hisseler de bu özelliklere sahip olan şirket hisseleridir.

Temettü geliri genel olarak bir yatırım yöntemi olarak tercih edilir. Bir şirketin temettü ödemelerinden faydalanabilmek için hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamadan bir gün önce almak bile yeterlidir. Aynı şekilde halka açık şirketlerin sermaye artırımlarından faydalanabilmek için de aynı koşul gereklidir. Borsada işlem gören şirketlerin temettü dağıtım şartları yoktur ve bu tamamen şirketin politikası ile ilgilidir.

Temettü dağıtımı genel kurulun onayından geçtikten sonra temettünün dağıtılacağı tarih, hissedarlara duyurulmaktadır. Hissedarların temettü dağıtımına katılabilmesi için tek yapması gereken temettü dağıtılacak günün sabahına kadar o şirketin hisse senedine sahip olmaktır. Temettü dağıtacak şirketin hisselerine sahipseniz, nakit temettü otomatik olarak yatırım hesabınıza geçecektir. Bedelsiz hisse şeklinde dağıtılacak temettü de doğrudan yatırım hesabına aktarılır.

Bir cevap yazın