Hisse Senedi Yükselirken Bitcoin Düşermi.
Finans Yatırım

Hisse Senetleri Yükselirken Bitcoin Düşermi

Hisse Senetleri Yükselirken Bitcoin Düşer mi? Finans piyasasında en çok merak edilen konular arasında yer almıştır. Hisse senedi ve Bitcoin farklı yatırım varlık grubudur. Piyasalar bu farklı iki yatırım varlık grubunun fiyatlarının yükselmesi ve değer kaybına uğramasında ne gibi tepkiler veriyor inceleyerek devam edelim.

Hisse senedi ve Bitcoin hareketlerinin birbirine etkileri, birçok kez incelendi. Hisse senetleri yükselirken Bitcoin değer kaybeder mi ve aralarında korelasyon varmı, ileri zamanlarda kripto paraların fiyatların tahmin edilebilir mi yatırımcıların merak ettiği konu olmuştur.

Hisse senedi ve Bitcoin arasındaki fiyat değişimleri zaman aralığına göre değişmekte. Bu değişimi kısa vadede, stoklar ve bazı durumlar değiştiriyor. Bu değişimin örneği 2017 senesinde olmuş ve hisse senetleri ve bitcoin çok fazla değer kazanmıştı ve 2017 senesi sonunda ikisi beraber değer kaybederek düşmeye başlamış beraber hareket etmişlerdir. Geçmiş hareketi incelediğimizde, hisse senetleri düşerken bitcoin yükselir mi sorusunu yanıtı, hisse senedi yükselirken bitcoin de yükselir oluyor. İki farklı varlık grubu aynı hareket ettiğini düşünürsek, hisse senedi düşerken bitcoin yükselir mi sorusunun yanıtı, hisse senedi düşerken bitcoin de düşer oluyor.

Hisse senedi ve Bitcoin kısa vade için değişime uğrasa da, uzun vade de aynı hareket ettiği için fark oluşmamaktadır. Bloomberg incelemelerinde iki grup arasında değişim fazla fark etmemektedir, aynı hareket ettiği sürece durum değişmeyecektir.

Piyasalar ani değer kaybı yaşadığı zaman, hisse senedi ve bitcoin arasında, hangi varlık grubu güvenli ise yatırımlar elden çıkarılarak o gruba kayabilir. Örnek verecek olursak, bitcoin hakkında çıkan güvensizlik haberi üzerine yatırımcılar bitcoin’leri satarak, hisse senedi piyasası‘na yatırım yapabilir. Yaşanan bu durum, bitcoin düşerken hisse senedi değer kazanır şeklinde yorumlanabilir.

Tam tersi bir durum oluşursa, bitcoin piyasası güvenli kabul edilip, hisse senedi piyasası güvensiz kabul edilirse, yaatırımcılar hisse senetlerini satarak bitcoin yatırımı yapar ve hisse senetleri değer kaybeder. Oluşan bu durum karşısında, hisse senedi düşerken bitcoin yükselir şeklinde yorumlar oluşmaya başlar.

Bir cevap yazın