Hisse senedinin yükseleceği nasıl anlaşılır
Borsada Para Kazanma Bilgileri

Hisse Senedi’nin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?

Hisse Senedi’nin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?

Hisse senetlerinin fiyatları sürekli dalgalanmakta ve bu dalgalanma birçok etkene bağlıdır. Hatta bu dalgalanmalar sayesinde düşükten alıp yüksek fiyattan satış yapan yatırımcılar kısa vadede para kazanabilmektedir. Normalde bir grafiğe bakıldığında belli zaman dilimlerinde hisse senedinin iniş ve çıkışlarını görebilirsiniz. Yatırımcılar kar elde edebilmek ve hisse senedinden para kazanabilmek adına hisse senedini minimum seviyedeyken satın almakta ve yükseldiğinde ise satmaktadır. Bu işlem oldukça kolay gibi gözükse de dalgalanmaları tahmin edebilmek ve kar elde etmek kolay bir işlem değildir. Bir hisse senedinin yükselmesi sektördeki ve ülkedeki gelişmelere, ekonomik gelişmelere, dünyadaki ticarete ve ekonomiye, şirketin atılımlarına ve bunu gibi birçok faktöre bağlıdır. Sadece grafiğe bakarak bir hisse senedinin yükseleceğini varsaymak ve buna göre yatırım yapmak çok riskli bir yoldur.

Öncelikle hisse senedinin yükseleceği nasıl anlaşılır sorusunu cevaplamak için piyasayı iyi analiz etmemiz gerekiyor. Yatırım yapılacak piyasanın analiz edilmeden yatırım yapılması yüksek olasılıkla zarar etmenize neden olabilir. Bu nedenle mutlaka piyasayı genel hatlarıyla analiz ederek yatırım yapmalısınız.

Hisse Senedi Fiyatı Neden Değişir?

Hisse senedi değerleri birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Hisse senedinin yükseleceği nasıl anlaşılır sorusunu cevaplamak adına ilk etapta arz ve talep dengesini analiz etmeniz gerekiyor. Hisse senedinin değeri genel olarak alış ve satış miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Yüklü miktarda bir hisse senedinin satışının gerçekleşmesi ani bir şekilde değerinin yükselmesine yol açabilir. Tam tersi bir durumda (satışta) ise değer ani bir biçimde düşebilir. Bunu tahmin etmek ve alım satımın ne kadar olacağını tahmin ederek yatırım yapmak oldukça zordur. Bu nedenle yatırım yapmayı düşündüğünüz hisse senedini tüm boyutlarıyla analiz etmelisiniz.

Sektördeki değişmeler ve gelişmeler, ülkenin ekonomik durumu, rakiplerin durumu, yurtdışı piyasalar ve dünyadaki ticaret faaliyetleri doğrudan veya dolaylı olarak hisse senedi değerini etkileyebilmektedir. Ayrıca almayı düşündüğünüz hisse senedinin, trend eğilim grafiğini bir süre incelemeden alım yapmamalısınız.

Hisse Senedi Değerinin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?

Hisse senedinin yükseleceğini anlamak için sinyal verici programlar bulunmaktadır. Bu yazılımları kullanarak grafik analizi yapabilir ve hisse senedi değerinin artacağını veya alacağını tahmin edebilirsiniz.

Grafik analizi ile zaman göre değer azalışı veya artışı eğilimlerini görebilirsiniz. Buna göre en yüksek ve en düşük değeri saptayabilir, o anki değerin yatırıma uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Sermaye artırımı yapılması, şirket yapısının değişmesi, şirketin satılması ve farklı alanlara giriş yapması hisse değerini etkileyebilir. Nasıl bir etki yapacağı ise kesin olarak bilinememektedir. Bu nedenle yatırım yaparken kesinlikle paranızın tamamını yatırmamalısınız. Bu hisse senedinin düşmesi halinde yatırımızın büyük bir bölümünü kaybetmenize neden olabilir.

Hisse senedini alacağınız şirketin iyi durumda olması ve yeni yatırımlar yapması hisse değerinin yükselmesine yol açabilir. Bunun dışında yüklü miktarda hisse alınması da değeri yine arttırabilecek etkenler arasındadır. Sektör ve şirket haberlerinin yakından takip edilmesi ne zaman yatırım yapacağınıza karar vermenizde etkili olabilir. Dövizde yaşanan değişimler de dâhil olmak üzere hisse senedi değerini etkileyebilir. Bu nedenle tam olarak bir hisse senedinin yükseleceğini veya düşeceğini tahmin etmeniz oldukça zordur.

Kaliteli ve büyümesi ön görülen bir şirketin uzun vadede hisse değeri artabilir. 6 aylık veya 1 yıllık grafik analizleri yapılarak en düşük seviyelerin belirlenmesi ve bu seviyelere düştüğünde hissenin satın alınması mantıklı bir yatırım olabilir. Eğer uzun vadede kar elde etmeyi hedefliyorsanız kaliteli ve büyümeyi hedefleyen şirketlerle daha kolay bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Hisse Senedi’nin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır? Borsadan kazanmak için Buradan yazımızı inceleyiniz…

 

Bir cevap yazın