Hisse senedi tahtası neden kapanır
borsa terimleri

Hisse senedi tahtası nasıl ve neden kapanır

Hisse senedi tahtası nasıl ve neden kapanır

Hisse senedi tahtası kapanması borsada belirli kurallara uymaması ile alakalı bir durumdur. Hisse senetleri halka arza çıkmadan önce, borsada işlem görülebilmesi için başvuru yapılmaktadır. Başvuru esnasında kurallara uygun, belli kriterleri sağlayan hisse senetleri başvuru sonrasında borsada işlem görmeye başlar.

Hisse Senedi Tahtası Neden Kapanır, Borsada Tahtası Kapalı Hisse Senedi Ne Demektir

Borsada işlem gören hisse senetleri hakkında, değerlerini değiştirebilecek haberleri ve yatırım yapanların kararlarını etkileyecek bildirileri yapmaması sonucunda, hisse senedinin tahtası işlem görmeye kapatılır. Hisse senedinin tahtasının kapatılması, yatırımcıları çok büyük zararlara uğratabilir. Sağlıklı ve kurallara uygun olmayan hisse senetleri, 5 gün içerisinde sorunları ortadan kaldırırsa tekrar işlem yapmaya açılabilmektedir.

Hisse senedi tahtası kapandıktan sonra tekrar başvuru yapılıp incelenen hisse senedi, gerekli koşulları sağladığı takdirde tekrar açılabilir. Tahtası tekrar açılan hisse senedi, kapandığı pazarda açılabileceği gibi, gözaltı pazarı‘ndada açılabilir veya yalnızca o hisse senedine ait bir pazardada açılabilmektedir.

İşleme kapatılmış olan hisse senetleri, kapalı olduğu sürece alım satım emri verilemez. Tahtası kapanan hisse senetleri takasbank ta saklanmaya devam eder. Tahtası kapanan hisse senetleri‘nin açılma ihtimali bulunduğu gibi açılmama ihtimalide vardır. Borsada işlem yapılmayan tahtası kapalı hisse senetleri, gerekli kurallar sağlandığı takdirde tekrar işleme açılmaktadır.

Tahtası kapanan hisse senetleri‘nin, borsada tekrar değerlendirilmesi için, kamuyu aydınlatma bilgisi için form istenmektedir. İstenen formun 1 ay içinde, borsaya gönderilmesi zorunluluğu vardır. Kamuyu Aydınlatma Bilgi Formu gönderildikten sonra, 15 gün içerisinde borsa tarafından karar alınmaktadır. Formun işlemlere uygun olması halinde, kamuya açıklama yapılarak, yaklaşık 5 gün sonra hisse senedinin tahtası açılmaktadır. İşlem sırası açılan hisse senetleri, işlem gördüğü pazar dışında, başka  bir pazardada açılabilmektedir.

Hisse senedi tahtası kapanması üzerine, Kamuyu Aydınlatma Bilgi Formu gönderip, kabul olunmayan hisse senetleri hakkında kamuya 5 gün içerisinde duyuru yapılır. Almış olduğunuz hisse senedinin tahtası kapanmışsa yapabileceğiniz hiç bir şey yoktur. Yatırımcıların zarar görmemesi için sermaye piyasasını çalışması bulunmaktadır, fakat henüz yürürlüğe geçmemiştir.

Hisse senedi seçimi yaparken yatırım yapacağınız hisse senedi, sırf yükseliyor diye alınmamalıdır. İçerisinde olduğunuz ve bilgi sahibi olduğunuz sektörlere yatırım yapmalısınız. Hisse senedi almadan önce çok detaylı bir araştırma yapmalı ve kararlarınız ona göre vermelisiniz. Borsada işlem görürken, gerekli kriterleri sağlayan, şirketle ilgili haberleri ve gelişmeleri, borsaya eksiksiz bildiren şirketlere yatırım yapmalısınız.

Hisse senedi tahtası kapanması, parasını değerlendirmek için yatırım yapan kişinin, hiç istemeyeceği durumlardan birisidir. Mutlaka hisse senedi yatırımı yapmadan önce şirketleri detaylı olarak araştırıp, kendinize zarar verecek kararlar almayın.

Bir cevap yazın