Finans yatırım
Finans Yatırım

Finans Yatırım

Finans yatırım

Finans yatırım bilgileri

Finans Yatırım işlemleri yapmak için öncelikle yatırım hesabı açmalısınız. Finans yatırım araçlarını 2 madde olarak ayırabiliriz.

  • Para piyasasındaki araçlar
  • Sermaye piyasası araçları

Para piyasasını açıklık getirirsek, 1 yıl ve daha kısa zaman içinde, vadeli yatırımların alış ve satışının yapıldığı yer. Burdaki işlemleri TL ve Döviz olarak ayırabiliriz.

Sermaye piyasası ise, 1 yıl ve daha fazla zaman içerisinde, menkul kıymet ve borç, ortaklık finansman gruplarıdır.

Yatırım yapanlar, kısa vade için para piyasasını, uzun vade için sermaye piyasasını seçmektedirler. Yatırımcılar finans yatırım yaparken, kullanılan enstürmanları çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Yatırımcılar enstürmanları iyi araştırıp analiz edip, risk durumlarına göre belirlemek zorundadır. Yanlış seçim çok büyük kayıplara neden olacaktır. Yeterli araştırma ve analiz yapmak sanıldığı kadar kısa vadede öğrenilecek bilgi beceri değildir. Yatırımcılar uzun süre takip, çalışma sonucu tecrübe sahibi olmaktadır.

İşlem yapan yatırımcıların çoğu, hızlı kazanç için risk durumu çok yüksek yatırım gruplarına girmektedir. Hızlı ve yüksek kazanç risk yatırımları, yüksek kazanç getirebileceği gibi çok yüksek zararlarda yaptırmaktadır. Finans yatırım araçlarına yatırım yapmadan önce, piyasa araştırması yapmanız çok önemlidir. Geçmişten günümüze gelen hareket ve fiyatlarını inceleyerek doğru karar vermek an iyisidir. Araştırırken finans yatırım araçlarına yeni giriş yapıyorsak, en düşük risk grubundaki araçları tercih ediniz. İşlem yapmaya başladıktan sonra piyasayı tanıyıp daha sonra risk tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın