Enflasyon borsayı etkilermi
Ekonomi ve Finans Haberleri

Enflasyon Borsayı Etkilermi

Enflasyon, Türk ekonomisi için tarih süresince en büyük sorunlardan olmuştur. Borsa üzerine tesirleri ise farklı dönemlerde ekonomistlerin yakın markajına girmiştir. Verinin borsayı iyi mi etkilediği, hisse senedi ve tahvil gelirleri arasındaki ilişki yorumlanmaya başlamıştır. Yazımızda bu etkileri ve ilişkiyi inceleyeceğiz.

Türk ekonomisinin tarihteki en büyük sorun enflasyon olmuştur. Türk ekonomisinin ilerlemesi için enflasyonun denetim altına alınması birincil görevler içinde yer almaktadır. 2018 yılı Eylül ayında TÜFE’nin aylık % 6,30, yıllık % 24,52 rakamlarına ulaşması ile ekonomi dair risklerin arttığı gerçeği kabul edilmiş oldu. Ayrıca Türkiye’nin stagflasyon ile karşılacağı durumların yorumları yapılmaya başlamıştır.

Enflasyon, stagflasyon, resesyon benzer şekilde açıklamalar aklınızı çok fazla karıştırıyor olabilir. Ayrıca bunların borsaya tesirleri, hisse senedi ve tahvil getirileri haberleri geldi mi, her şey fazlasıyla karışabilir. Yapılması gereken, önce anlamadığımız bu konular üzerinde durmanız gereklidir. Hem de verilerin açıklanma haberlerinde, borsanın verdiği tepkileri seyretmek de bir fikir elde edebilmeniz açısından faydalı olacaktır.

Enflasyon, Stagflasyon ve Resesyon Ne Demektir

Enflasyon ne demektir; fiyatların sürekli olarak yükselme eğiliminde olması demektir. Dikkat etmemiz gereken konu ise hayat pahalılığı ve enflasyonun aynı şey olmamasıdır. Örnek verecek olursak, Amerika Birleşik Devletlerinin pahalı bir ülke olması, enflasyonunun yüksek olacağı anlamına gelmemektedir.

Enflasyon, TÜİK’in açıklayıp yayınlamış olduğu mal ve hizmetlerden oluşan sepetin durumuna açıklanmaktadır. Enflasyondan konuşabilmek için fiyatlarda artış olması gereklidir. Ayrıca bu artışlar da devamlı hale gelmelidir. Hesap yapılırken ise, 2 değişik endeks ile yapılmalıdır. ÜFE ve TÜFE ile hesaplanan enflasyon, iktisatçıların mal ve hizmet deposundaki değişimleri izlenmesi ve aylık oranların belirlenmesi ile her ayın ilk haftasında açıklanmaktadır.

Stagflasyon ne demektir; Son dönemde Türkiye gündemini çok fazla meşgul eden kelimedir. Bir ekonomide enflasyon varken, ekonomi büyüme olmuyorsa, ekonomide stagflasyon var demektir. Enflasyon içinde durgunluk” şeklinde yorumlanan bu durum, hem enflasyonla mücadeleyi hem de ekonomiyi canlandıracak politikalar üretmeyi gerektirir. Bu ise zor bir iştir ve ekonomik krizlerin başa çıkılması en zor olanlarından birisidir.

Resesyon ne demektir; Ekonominin küçülmesine Resesyon denir. Ekonominin arka arkaya iki çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla küçülmesi yaşaması, resesyona işaret etmektedir.

Enflasyonun borsa üstüne etkileri hakkında bir çok incelemeler yapılmıştır. Üstelik tarih boyunca bütün dünyada benzer incelemeler yapıldığı açıklanmıştır. Enflasyonun borsayı negatif etkilediği yönünde açıklamalar üzerine yapılan incelemelerde, yapılan hacimlerden, borsada kayıtlı firma sayısına kadar değişik noktalar incelenmiştir.

Borsanın enflasyondan olumsuz etkilendiğine yönelik incelemeler, uzun ve kısa vade olmak üzere iki dönem halinde incelenmiştir. Buna bakılırsa uzun dönemde, enflasyon ile borsanın ters yönlü bir ilişkiye sahip olduğu kısmen geçerli sonucuna varılmıştır. Kısa ve uzun dönem beraber incelendiğinde ise yapılan işlem hacmi ve sayısı üstünde olumsuz etkiler yaşandığı açıklanmıştır. Kısa dönemde ise enflasyonun işlem hacmi ile pozitif yönde yönlü bir ilişkiye haiz olduğu, işlem miktarı üzerinde ise bir tesir yaratmadığı gözlenmiştir.

Bir cevap yazın