Doların yükselmesinin sebebleri nelerdir
Finans Yatırım

Doların yükselmesine sebebleri nelerdir

Doların yükselmesine sebebleri nelerdir

Doların yükselmesinin sebebleri nelerdir, hangi faktörler doları yükseltir. Çok uzaklarda ve köylerde, kentlerde ve dağlık yerlerde ihtiyaç içim kullanılan, televizyon, bilgisayar, yiyecek içecek ve gıda malzemesi dolar üzerinde hesaplanarak ülkemizde satıldığı için doların yükselmesini istemeyiz. Doların yükselmemesine sebeb olan değişik faktörler bulunmaktadır.

Dolar neden yükselir

Dolar neden yükselir

Doların yükselmesinin sebebleri

Piyasalarda doların yükselmesine sebeb olan faktörlerden bazılarını sırayla yazalım. Altın ve diğer değerli madenlerin fiyatında oluşan hareketler doğrudan doları etkilemektedir. Fiyatlarda oluşan hareketler,, doların yükselip değer kazanmasına veya fiyatların düşmesine sebeb olmaktadır.

Amerikan merkez bankası FED, çeşitli yaptırımlar ve politikalar uygulamaktadır. FED tarafından yapılan açıklamalar, doların fiyatlarının düşmesine veya aşırı derecede yükselmesine sebeb olabilir. FED tarafından yapılan faiz artırma açıklamaları, çeşitli ülkelerde dolar problemi yaşamasına ve dolar fiyatlarının aşırı yükselmesine sebeb olabilir.

Yabancı yatırımcıların ülkemizdeki yatırımlarını çekmesi doların düşmesine sebeb olmaktadır. Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarının verdiği açıklama ve kararlar ülkede doların yükselmesine sebeb olmaktadır. Yabancı yatırımcılarda bu durumdan etkilenerek gözü korkarak olumsuz olarak yansıyor. Dışa bağımlı olan ülkeler sanayi ürünlerini ihraç edemeyince doların yükselmesine sebeb olmaktadır.

Bir cevap yazın