Coin nedir?
Kripto Para Bilgileri ve Haberleri

Coin Para Nedir?

Coin Para Nedir?

Bir alışveriş aracı olarak para, Lidyalılardan bu yana dünyada alışverişi sağlayan ekonomi dinamiklerini dengeleyen en önemli araçtır, günümüzde ise Kripto para sistemi dijital ortamlarda internet aracıyla alışverişi ve yatırımı mümkün hale getirmiştir. Kripta para denildiğinde ilk akla gelen para birimi BTC BitCoin para birimidir. 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde, geleceğinin pek de parlak olmayacağına inanılan BTC günümüzde 142 milyar dolarlık bir piyasa değerinde sahiptir.  Bir adet BTC değeri ise her gün değişmekle beraber an itibari ile 7,681 dolardan işlem görüyor. Dolaşımdaki BTC miktarı 17 milyon 185 bin 875 adet BTC dir.

Kripto Paralar

Yüksek yazılım yeteneğine sahip olan ve dünya geneline yayılan bilgisayarlarca üretilen, merkezi bir yönetim sistemi olmayan, her kullanıcı ve yatırımcının dolaşımdaki parayı kolayca görebileceği müthiş bir sisteme sahip olan Coin piyasasında sadece BTC BitCoin yok. İnsanlar, özellikle parasının ve alışverişinin gizli kalmasını isteyen insanlar 2009 yılında bu paranın değerini anladı ve yatırım amaçlı olarak almaya başladılar. İlk kez BTC piyasaya sürüldüğünde çok da değerli bir Kripto para değildi. Hatırlarsanız 1000 adet BTC alıp cüzdan şifresini unutan biri haber programlarının gündemini işgal etmişti.

Kripto Paranın Geleceği

O zamanlar değersiz olsa da BTC değerinin 8263 dolar olduğunu hesaplarsak söz konusu adamın 1000 adet BTC parası 8 milyon 263 bin dolar gibi baş döndürücü bir meblağa ulaştı. BTC ve diğer kripto para birimlerinin geleceği hakkında kesin ön görülerde bulunmak yanlış olsa da, bir çok insan için önemli bir yatırım aracı olarak görülmeye devam ediyor. Büyük yatırımcılar, BTC’nin 5 yıl içinde 10 kat artacağı yönünde görüş bildiriyorlar. Ama bu durumun tam tersinin olmayacağını da kimse garanti edemez. O yüzden tüm ticari yatırımlarda olduğu gibi, risk almak gerekiyor.

Coinmarket Analizi

CoinMarket sitesinde BTC başta olmak üzere 100 dijital paranın tüm bilgileri anlık olarak izlenebilir.  Sitede 24 saatlik değişim grafikleri size yatırım yapacağınız Coin Para hakkında bilgi verebilir. Örneğin BTC son 24 saat içinde %0.73 artış gösterdi. Bu bilgi; BTC nin sürekli bu artış çizgisini takip edeceğini göstermez. Sadece bir yatırım fikri verir. Coin borsasına girmek isteyenlerin, bu piyasayı çok iyi takip etmesi gerekiyor. Büyük bankalar, dünya genelinde ödemelerini Coin paralarla yapmaya başladı. Bazı büyük bankalar ciddi olarak BTC birimine yatırım yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Yanı sıra Ethereum an itibari ile 481 dolarlık birim fiyatı ile BTC den hemen sonra geliyor. Bir cüzdan sahibi olmak ve BTC coin paraya yatırım yaparak bu alana giriş yapabilirsiniz. BTC için bazı para-değer transfer işlemlerinin zaman alması, dez avantajlar arasında olsa da hala dünyada BTC den vaz geçmeyen milyonlarca insan ve kurumlar var.

Bir cevap yazın