Borsanın Riskleri ve Alınacak Önlemler Nelerdir
Borsada Para Kazanma Bilgileri

Borsanın Riskleri ve Alınacak Önlemler Nelerdir

Borsanın riskleri nelerdir, borsada riskli durumlarda nasıl korunmalıyız, bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Borsada ve yatırım finans işlemlerinde risk olduğunu, araştırmadan, öğrenmeden işlem yapmamak gerektiğini unutmamalısınız. Bilmeyen kişiler alış satış yapıp hemen para kazanılacağını düşünebilir, risklerini görmezler. Tecrübe sahibi ve borsa hakkında bilgi sahibi olan kişiler, riskleri kabul edip, risklerden korunma yollarını araştırıp ona göre yol haritasını belirlerler. Borsadan para kazanmak istiyorsanız sizde deneyimli ve borsada nasıl hareket edileceğini bilen yatırımcılar gibi hareket etmelisiniz.

Para ile yapılan her ticarette risk vardır. Deneyimli ticaret adamı, riskleri tespit edip sınırlandırmalar koyabilir. Şayet başarılı olmak istiyorsanız, para kazanmak için eğitim almanız gereklidir. Alınan eğitim size borsada nasıl para kazanılır ve riskleri nasıl engellersiniz öğretir, işlemlerinizi bu doğrultuda yaparsınız. Borsada risk getiren durum’ları inceleyelim.

Borsa Hakkında Bilgi Sahibi Olmadan İşlem Yapmak

Borsada en riskli durum’lardan birisi, borsa hakkında bilgi sahibi olmadan işlem yapmaktır. Bilmeden yapılan işlem, para kazanacağım diye düşünürken zarar edebilirsiniz. Örnek verirsek, mesleğiniz olmayan, tecrübeniz olmayan bir işte ne kadar başarılı olabilirsiniz. Eğitim almadan, staj görmeden başarılı olamazsınız. Eğitim alırsanız, borsada nasıl kazanırım sorusunun yanıtını cevaplamış ve borsadaki riskleri tanımış olursunuz.

Borsada Tecrübe Sahibi Olmadığınızı Kabul Etmelisiniz

Borsada yapacağınız ilk işlemlerde tecrübeniz olmadığını kabul etmelisiniz. Paranızı değerlendirmeye çalıştığınız için üzerinizde psikolojik baskı olduğunu unutmayın. Ne kadar eğitim almış olursanız olun, hiç tecrübeniz yokmuş gibi hareket edin. Borsada ilk yapılan işlemlerde, çok kazanayım diye atılan büyük adımlar, çok para kaybetmenize neden olabilir. Ufak hareketlerle işlem yaparak piyasalar hakkında bilgi sahibi olursunuz ve riskleri de görmüş olursunuz. Ayrıca işlem yapmadan önce, sanal hesap açıp, borsada alım satım işlemleri yaparak kar ve zarar getirisini görürsünüz.

Piyasalar Hakkında Araştırma Yapmamak

Borsada para kazanmak istiyorsanız piyasalar çok iyi takip edilmelidir. Ekonomik veriler, haberler ve konuşmalar çok sıkı izlenmelidir. Piyasaları izlemeden doğru karar vermek mümkün olmadığı gibi, para kazanmanızda mümkün değildir. Borsada piyasaların takibini yapmak, riskleri en az seviyeye indirmek için yapılacak en önemli harekettir. Piyasaları çok iyi izleyerek en ufak bir ayrıntıyı kaçırmamalısınız.

Az Yatırım Aracı İle İşlem Yapılması

Borsada sadece bir araca yatırım yapmak çok riskli bir harekettir. En ufak bir olumsuz harekette veya oluşan durumlar, bütün yatırımınızı kaybetmenize neden olabilir. Çeşitli yatırım araçlarına yatırım yaparsanız, paranızı ufak parçalara bölmüş olursunuz ve birinden zarar ederken birinden kazanabilirsiniz. Ayrıca karda olanı satıp, zarardakinden alış yaparak, kademeli alış yapmış olursunuz.

Borsada kazanmanın kuralı, dip noktaları bekleyip alış yapmak, zirve noktaları bekleyip satış yapmaktan geçer. Sabır borsanın en büyük ilacıdır. Mutlaka bekleyerek işlem yapmalısınız. Sürekli ekran başında borsa izlemek hata yapmanıza sebeb olur. Borsada alım satım yaparken her zaman stoploss lu işlem yapmak sizin riskinizi minimum seviyede tutacaktır. Kesinlikle işlemlerinizi piyasa fiyatı üzerinden değil emir girerek yapmalısınız. Yazımızın sonuna geldik, başka konularda görüşmek dileğiyle Hoşcakalın…Bir cevap yazın