Boğa piyasası ne demektir nasıl tespit edilir
borsa terimleri

Borsada Boğa Piyasası Ne Demektir Nasıl Tespit Edilir

Borsada boğa piyasası ne demektir ve nasıl tespit ederiz bu yazımızda bilgilendirmeye çalışacağız. Dünya borsaları, foreks, döviz piyasaları ve borsada adını sıkça duyduğumuz boğa piyasası, trend zamanı hakkında bilgi vermektedir. Boğa piyasası, ingilizcede Bullish market olarak adlandırılır. Finans piyasaları boğa piyasasına girdiği zaman yükseliş trendine girmiş olduğu kabul edilir.

Boğa piyasası yükseliş trendinin başlaması, fiyatların yükseleceği ve alış zamanının geldiğinin habercisidir. Fiyatların yükselmesine boğa piyasası olarak isim verilmesi, boğaların boynuzu ile devamlı yukarı her şeyi kaldırmasından dolayı olmuştur.

Boğa piyasası fiyatların yükselmesi olarak yorumlanırken, ayı piyasası tam tersi fiyatların düşeceği şeklinde yorumlanır. Teknik analiz kullanmadan piyasanın yönünü, boğa piyasası veya ayı piyasasasının başladığını tahmin edemeyiz. Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi piyasası işlemlerini incelersek Boğa piyasası yani Bullish Market ismini sıkça görürüz.

Ayı piyasası zamanlarında para kazanmak için, alış işlemlerini hemen yapmalısınız. Ayı piyasası başlar başlamaz hep bir anda alış işlemi gerçekleşeceği için fiyatlar hızla yükselir. Fiyatlar daha fazla yükselmeden vakit kaybetmeden yapılan alış işlemi para kazanmak için bir fırsattır.

Boğa Piyasası Nasıl Tespit Edilir

Fiyatların ayı piyasasına girip hızla düşüş yaptıktan sonra, yerini sakin bir ortama bırakması ve yavaş yavaş alış işlemleri yapılması ile fiyatların yükselmeye başlaması, Boğa piyasasına girmeden önceki yapılan hareket olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın