Borsada tavan yapacak hisse nasıl belli olur
Borsada Para Kazanma Bilgileri

Borsada Başarılı Olup Kazanmak İçin Bilgiler

Borsada Başarılı Olup Kazanmak İçin Bilgiler

Borsada kazanmayı tetikleyen bilgiler nelerdir? Borsada bilgi sahibi olmadan para kazanmak mümkün değildir. Borsada kazanmak için araştırmalı ve önemli noktaları tespit etmeliyiz. Borsada yaptığımız işlemlerde hisselerin hareketlerinden fiyatının yükseleceğini, tavan olacağını anlamak için dikkat edilecek temel bilgiler vardır. Temel bilgiler dikkat etmemiz gereken konular vardır inceleyelim.

Aracı kurum veya banka kullanarak alım satım işlemleri yapıyorsak kurumdan derinlik gösteren program istemeliyiz gerekirse ücretli kullanmalıyız. Bazı kurumlar ücretsiz vermektedir araştırmanızı tavsiye ederim. Derinlik ekranında alış satışlara baktığımız zaman, satış emirleri alış emirlerinin 5-6 katı fazlaysa ve satışlardaki kademelerde yazılı olan emirler birbirinin benzeri ve 60-100-150 gibi yazılmışsa büyük ihtimal spekülatörün yazdığını anlayabiliriz. Satış ağırlıklı gözüken ve alışların zayıf gösterilmesi bu hissenin tavan olabileceği ihtimalini artırmaktadır.

Hisse senedini derinlik ekranından takip ettiğimiz zaman şayet para girişi oluyorsa sağlam fiyat artmasının ve yükseliş yapacağının habercisidir. Hisse senedi fiyatı düşerken para girişi oluyorsa hissenin taban noktasının yakın olduğunu ve fiyatının hızla dönüş yaparak yükseleceğini tespit edebiliriz. Tam tersi durumda fiyat düştüğü gibi para çıkışı satış oluyorsa, fiyatının daha düşeceği ve taban noktasına henüz gelmediğini anlayabiliriz.

Borsada alım satım işlemleri yapılmadan önce mutlaka alacağınız hisse senedinin şirketi araştırılmalı ve geçmiş yıllardan gelen kar zarar oranları,yatırımları ve planları iyice kontrol edilmelidir. Hisse senedi işlemlerinden para kazanmak için önümüzdeki yıllarda yapılacak yatırımları kontrol edilerek gelecekte para kazancı sağlayabilirsiniz.

Hisse senetlerinden kazanç sağlamak, ekonomik durumlar, sektör durumuna göre oluşan gelişmeler ve şirketin işleyişine  bağlı gelişmektedir. İyi bir yatırımcı bütün yazılanları birleştirerek analiz ederek hisse senedinin gerçek fiyatını bulur yatırımını ona göre yapar. Analiz yapmadan yatırım yapmak zarar etmenize sebeb olmaktadır. Yapılan analizde hisse senedi fiyatı gerçek değer fiyatının altında ise alış yapılabilir,  hisse senedi gerçek fiyatının üstünde satış yapılabilir. Hisse senedi alış satış işlemi yaparken mutlaka gerçek fiyat belirlenerek işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Teknik analiz bizlere hisse senedinin geçmiş yıllarda oluşan fiyat hareketlerini tespit edip, gelecek yıllarda aynı benzer hareketleri yapacağını grafiklerle gösterir. Alım satım zamanlarını tespit etmemizi kolaylaştırması için mutlaka hisse senedi alış satış işlemlerinden önce teknik analiz kullanmalıyız.

Bir cevap yazın