BORSA NEDİR?

Borsa en genel tanımı ile ticari mal ve evrakların, belirli standartlar ve kurallar dahilinde alınıp satıldığı organize bir sistemdir. Uluslar arası platformda Londra, Tokyo, New York gibi coğrafi ve ticari merkezlerde bulunan global piyasaların yanı sıra, her ülkenin kendi içinde oluşturduğu kurumsal borsalar bulunur. Ülkemizde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, çeşitli emtia ( hisse senetleri, bono ) veya malların ( pamuk, tütün ) ticaretinin yapıldığı en tanınmış ve en eski borsa kurumudur.

Borsada yapılan her türlü ticaret, Kanun Hükmünde Kararname’ler ve ilgili yönetmeliklere göre, Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) tarafından denetlenir. SPK, ticaretin belirli kurallara uygun olarak yürütüldüğünü denetlemek ve ticaret yapan tarafların mali güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

Borsada yapılan işlemlerde yatırımcılar ile piyasa arasında bağlantı kuran ve bilgi alış verişini sağlayan aracı kurumlar bulunur. Bu kurumlar; piyasada ticareti yapılan her türlü yatırım aracının alım satımında aracılık, taraflar arasında sözleşmelerin düzenlenmesi, yatırım danışmanlığı veya protföy yöneticiliği gibi hizmetler sağlarlar. Bu hizmetler karşılığında da yatırımcıdan belli bir oranda komisyon alırlar.

Borsa da ticareti yapılan tüm malların fiyatları, serbest piyasa koşullarında arz – talep dengesine göre belirlenir. Fakat arz ve talep durumu çeşitli etkenlere bağlı olarak sıkça değiştiğinden fiyatlar da sürekli hareket halindedir. Bu etkenler ekonomi, siyaset gibi genel durumların yanı sıra bir emtianın veya kıymetli evrakın fiyatını doğrudan etkileyebilecek özel koşullar olabilir. Fiyatların dalgalı olması sayesinde yatırımcılar, fiyatı düşeceği öngörülen mallarda satış işlemi veya yükseleceği öngörülen mallarda alış işlemi yaparak gelir elde edebilirler.

Son olarak borsa bir oyun değil, bir yatırım piyasasıdır. Bu piyasada işlem yapmak için aracı kurumlardan yatırım hesabı açmanız gerekmektedir.

 

 Teknik analiz borsada kazanmak için gerekli taktikmidir?

Hisse bulma tekniği nedir?

Hisse bulma tekniği ne kadar başarılıdır?

 

Avantajları

Vadeli menkul kıymetler ve emtia borsaları sadece organize piyasalarda, Sermaye Piyasası Kurulu ve Ticaret Bakanlığı’nın sıkı denetimi altında çalışan şirket ve kurumlar aracılığı ile yapılır. Borsa işlemleri ile ilgili detaylı bir yasal mevzuatın ve sıkı denetimin varlığı piyasaya yasa dışı veya manuipilasyon amaçlı aracı şirketlerin girme riskini azaltır.

Dezavantajları
Sadece organize piyasalarda yapılabilen borsa işlemleri için yatırımcılar yasal mevzuatın şart koştuğu çok sayıda prosedürü yerine getirmek durumundadırlar. Hem alıcılar hem de satıcılar piyasaya girebilmek için bir dizi kabul şartlarını yerine getirmek durumundadır.
Borsa işlemlerinde bilgi akışı, danışmanlık, alıcı ile satıcı arasındaki sözleşmelerin hazırlanması gibi hizmetleri veren aracı kurum ve şirketler hizmetleri karşılığında komisyon almaktadırlar. Bu komisyonların dışında gerekli kamu ve muhasebe işlerinde de masraflar ortaya çıkmaktadır. Tüm bu masraflar zaman zaman çok yüksek miktarlara çıkabilmektedir.
Özellikle hisse senetleri piyasası diğer borsa türevlerine göre müdaheleye daha çok açıktır.

Borsa Nasıl Takip Edilir?

Dünyadaki ekonomik ve siyasal gelişmeler direkt olarak Borsa’da ki değerlerin ani iniş ve çıkışlarına sebep olduğu için “Borsa Takibi” , bilinçli yatırım konusunda hayati önem taşımaktadır. Geçmişte yatırım yapmak isteyen insanlar, piyasa takibi için Borsa Salonlarına gider, belirli bir süre piyasayı takip eder ve bankaya giderek yatırım yaparlardı. Eski yöntem ile yatırım yapmak hem çok vakit alıyor hem de aracı kurumlarla yüz yüze görüşmek gerekiyordu. Zaten bu sebeplerle borsada aytırım yapan çok fazla insan yoktu , sadece “Borsa Meraklıları” vardı. Fakat günümüzde bu karmaşık ve uzun süreç , ilerleyen teknolojinin getirileri sayesinde ,yerini bir tıkla ulaşılabilecek piyasa değerlerine ve bir kaç dakikada yapılabilen alım satım işlemlerine bıraktı., çeşitli yollarla kolaylıkla Borsa Takibi yapılabilmektedir. İnternet üzerinden bir çok takip yöntemi olmakla birlikte, cep telefonu, cep bilgisayarı ve uydu yayınları ile Dünyadaki tüm piyasalara anında ulaşap, doğru bilgiyi kaynağından edinmek mümkündür.

Yine internetin getirisi olan “Online Bankacılık” veya başka bir deyişle “İnternet Bankacılığı” kavramları ile Bankacılık İşlemleri için daha az vakit harcayarak daha çok işlem yapmamız sağlanmıştır. Dünyanın neresinde olursanız olun sadece internet bağlantısı olan bir bilgisayar ile bir çok finansal işlemi yapabilirsiniz. Örneğin İnternet Bankacılığı aracılığıyla Borsa Takibinin yapılabilmesi için, bir yatırım hesabı açtırmak gerekmektedir. Yatırım hesabının aktif hale gelmesi için yani online işlem yapılabilmesi için “Yatırım Hesabı Sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir. Yatırım Hesabı aktif olduktan sonra bankanın web sitesi aracılığı ile online işlemler menüsünden yatırım hesabına ulaşılarak , alım satım işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Hissesini satın almak isteiğiniz şirketin kod numarasını hesap sayfasında bulunan enstruman listesinden bumanız ve kaç lot hisse alacağınızı belirledikten sonra alış emri verebilirsiniz. Bu şekilde , borsanın açık olduğu saatlerde, dilediğiniz kadar kısa/uzun vadeli alış/satış yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki aracı banka aracılık ve danışmanlık hizmeti sağladığı için ve banka vasıtasıyla işlem (alış/satış ) yapıldığı için “komüsyon” adı altında belirli bir miktar ücret almaktadır.

Borsa’da işlem yapmanız için gerekli hizmeti ve aracı sağalayacak çeşitli aracı kurumlar vardır. Borsa’da yatırım yapmak isteyenler bu aracı kurumlardan birisine tıpkı bankada ki yatırım hesabı gibi bir hesap açtırarak, kendilerine özel tahsis edilecek olan broker ile telefon aracılığıyla görüşebilir, piyasa verilerini dilediği zaman anlık olarak öğrenebilir ve alış/satış emri verebilirler. Ayrıca bu aracı kurumların sunduğu piyasa takip platformlarını bilgisayara kurarak, internet aracılığı ile canlı olarak borsa takibi yapabilirler.

Çok fonksiyonlu cep telefonları ve cep bilgisayarları gibi internet erişimi olan taşınabilir cihazları kullanarak Borsa Takibi yapılabilir. Ayrıca bu cihazlar aracılığı ile otobüs yolculuğu yaparken bile rahatlıkla internet bankacılığı ile yatırım hesabı üzerinden hisse işlemleri yapılabilir.

Bir çok finans şirketi internet üzerinden canlı olarak Borsa Takibi yapılmasına olanak sağlıyor. Söz konusu şirketlerin internet siteleri üzerinden, ücretsiz üyelik karşığılı online Borsa Takibi yapabileceğiniz gibi sadece belirli portföydeki siteleride izlemek mümkün.

Son olarak geleneksel bir yöntem olsada “Borsa Salonları” kadar eski ve zahmetli olmayan uydu yayını ile Borsa Takibi seçeneği bir çok kez hayat kurtarabilir.Ayrıca televizyonların tele-tex ile anlık borsa değerlerini takip edebilmek mümkündür.

Bir cevap yazın