borsa ne zaman yükselir
Borsada Para Kazanma Bilgileri

Borsa Ne Zaman ve Neden Yükselir

Arz ve talebin birbirini karşılaması üzerine kurulu olarak işleyen borsa piyasası, bölgesel olarak ekonomik ve siyasi olaylardan etkileyen yatırım araçlarının fiyatlarını etkilemektedir. Ülkedeki ekonomik ve politik durumlar, hem yatırımcı görüşlerini hem de arz ile talebi etkilediği için borsa yükselişi etkilerine neden olmaktadır. Borsayı bir yatırım aracı olarak kullanmak isteyen kişilerin, makroekonomik verileri, siyasi durumlar ve siyasi liderlerin açıklamalarını takip etmesi gerekmektedir. Bunların beraberinde ise güçlü ekonomiye sahip dünya devi ülkelerdeki gelişmeler de borsayı olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Örneğin, borsada başarılı bir tutum sergilemek isteyen yatırımcıların, Amerika gibi güçlü ülkelerdeki anlık yükselişleri takip edip, bunları yakalayarak yüksek kazanç elde edebilmesi mümkündür.

Borsa Ne Zaman Çıkar?

Yine ABD gibi dev bir ekonomiden örnek vermemiz gerekirse, 2013 yılına geri dönmemiz gerekir. Amerika’da 2013 yılındaki ekonomik iyileşme ile birlikte FED varlık alımları sonlandırılmıştı. Bu kararın hemen ardından dolar değer kazanmaya başlamışken, altın ve benzeri emtia seçeneklerinde büyük düşüşler yaşanmaya başlanmıştı. Doların değer kazanması ile beraber, hem ABD hem de Avrupa hisse senetlerinin borsa yükselişi kaçınılmaz hale gelmiştir. ABD ve borsalarındaki bu yükselişlerden ise Asla ve Avrupa borsaları etkilenerek, düşüşe geçmiştir. Bu sebeple de, borsada olumlu bir olay yükseliş gözlemlenmesini sağlarken, olumsuz basit bir olay düşüşe de sebep olabilir.

Borsa Nasıl ve Ne Kadar Yükselir?

Ekonomik büyümenin gözlendiği bir ülkenin borsası da bununla paralel olarak yükselişe geçmektedir. Borsadaki yükselme, düşüşe göre daha zordur. Örneğin, bir açıklama yapılmasını bekleyerek uzun süre yatırım yapmaktan uzak durulması halinde borsa piyasası başta olmak üzere çeşitli yatırım araçları olumsuz etkilenecektir. Buna benzer olarak olumlu bir açıklama yapılmasının ardından yatırımcıların hızla yatırım araçlarını kullanması da ani bir borsa yükselişi ortaya çıkaracaktır. Yükseliş ve düşüşler hızla meydana gelebildiği gibi kalıcı bir durum olmaksızın sürekli değişmektedir. Borsadaki belirlediğiniz yükselişlerin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu anlayabilmeniz için piyasadaki takibinizi ve analizlerinizi iyi ve etkili olarak yapmanız gerekmektedir. Açıklamaların beraberinde ekonomik verilerdeki fiyatlandırmalar aniden yükselişe geçebileceği gibi ani bir tepki ile düşüşte yaratabilir.

Bir cevap yazın